Restauracja Anna de Croy

Restauracja Anna de Croy umiejscowiona jest w najniższej kondygnacji 500-letniego Zamku Książąt Pomorskich, obecnie będącego siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. W stylowo urządzonym wnętrzu nawiązującym do klimatu średniowiecza znajduje się pieczołowicie odrestaurowana sala główna i mniejsza – kameralna. Łącznie restauracja może pomieścić do 120 gości. Nad rekonstrukcją piwnicy czuwali archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz fachowcy od aranżacji wnętrz. Dzięki temu zyskała wyjątkowy klimat, nawiązujący z jednej strony do dawnych wieków, z drugiej sprawiający wrażenie elegancji i dyskretnego komfortu. Wystrój piwnicy został doceniony przez specjalistów. Restauracja Anna de Croy została nominowana do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku 2004”, objętego patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Restauracja serwuje wykwintne dania kuchni staropolskiej i europejskiej. Potrawy swój smak zawdzięczają świeżym składnikom oraz profesjonalnemu przygotowaniu według pieczołowicie opracowanych przepisów. Na życzenie Gości jesteśmy gotowi sprostać niemal każdemu wyzwaniu. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym menu.

Miła i profesjonalna obsługa kelnerska pomoże naszym Gościom wybrać odpowiednią potrawę spośród ponad stu serwowanych w naszym menu, które z pewnością usatysfakcjonują najbardziej wymagające podniebienia. Dewizą naszej restauracji jest nie tylko dbanie o walory smakowe, ale także o zaspokojenie nawet największych apetytów naszych Gości. Każda z porcji dań zasadniczych jest obfita i naprawdę syta.

Restauracja jest miejscem podpisania wielu umów gospodarczych, a także nie rzadko często gości znane osobistości ze świata polityki, kultury i biznesu. Tuż przy wejściu, pod czujnym okiem rycerza w historycznym rynsztunku, znajduje się księga pamiątkowa, w której nasi Goście zamieścili setki miłych słów pod adresem restauracji.

Restauracja specjalizuje się w organizacji imprez grupowych, a zwłaszcza balów i wesel, które szczegółowo zostały opisane dedykowanych podstronach. Jeśli planują Państwo uroczystość większą niż 120 osób, zapraszamy do Restauracji Aureus.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Restauracja i jej historia

Pierwsze prace związane z adaptacją pomieszczeń piwnicznych zamku na cele przyszłej restauracji zostały zainicjowane w grudniu 2002. Równolegle z pracami geologicznymi do badań przystąpili archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Po zakończeniu ich prac pod całym budynkiem wykonana została specjalistyczna instalacja odwodnienia piwnic, dokonano odsolenia i renowacji ponad 500m2 ścian, sufitów, rekonstrukcji trzech klatek schodowych i innych elementów wnętrza piwnic pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Remont piwnic obejmował także kompleksowe wykonanie wszelkich niezbędnych instalacji, a także stworzenie od podstaw pełnej infrastruktury gastronomicznej z zapleczem magazynowym, zapewniającej sprawne funkcjonowanie przyszłej restauracji.

Na całej powierzchni sali położono posadzkę ze specjalnie dobranego marmuru, pod którą wykonano  ogrzewanie podłogowe. Przeprowadzono również prace renowacyjne otworów okiennych i okiennic, w których osadzono ozdobne witraże wykonane niezwykle finezyjną metodą Tiffany’ego, polegającą na łączeniu lutem cynowym szkieł witrażowych owiniętych folią miedzianą.

Przemiana ówczesnych piwnicznych pomieszczeń gospodarczych pod zamkiem w stylową restaurację kosztowała wiele pracy, czasu i wysiłku… A to dopiero początek. Nadszedł wreszcie czas na urządzanie i dekorację wnętrz. Na ścianach pojawiła się instalacja oświetleniowa z ponad setką kinkietów ręcznie kutymi przez kowala artystycznego. Krzesła zostały wykonane na specjalne zamówienie ze starannie wyselekcjonowanego drewna bukowego. Ich kształt został tak dobrany, aby jak najbardziej współgrały z klimatem średniowiecznej architektury.

Restauracja to żywy organizm. Nieustannie trwa aranżacja i wyposażanie wnętrz w kolejne artystyczne przedmioty dekoracyjne, nie pochodzące z masowej współczesnej produkcji, lecz nabywane od kolekcjonerów i pasjonatów staroci. Wszystkich, którzy chcieliby upiększyć wnętrze piwnic zamkowych nietuzinkowymi starociami i antykami, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej restauracji.

Księżna Anna de Croy

Anna de Croy (1590 – 1660) – księżniczka pomorska, córka Bogusława XIII. Ostatnia przedstawicielka dynastii Gryfitów. Została wydana za mąż za Ernesta, księcia Croy i Aerschot, hrabiego Fontenoy i Bayon. Ślub odbył się na zamku w Szczecinie dnia 4 sierpnia 1619. W niespełna dwa lata Anna owdowiała – książę Ernest zmarł w trakcie jednej z francuskich wypraw wojennych.

W wyniku konfliktu z katolicką rodziną zmarłego męża opuściła wkrótce wraz ze swoim jedynym dzieckiem Ernestem Bogusławem, późniejszym ostatnim luterańskim biskupem kamieńskim i osiadła na rodzinnym Pomorzu Zachodnim, gdzie zaopiekował się nimi starszy brat Anny, książę szczeciński Bogusław XIV. Najpierw nadał on jej w 1622 majątek w Smołdzinie, niedaleko Słupska, w roku następnym zaś posiadłość w samym Słupsku, natomiast pałacyk w Smołdzinie stał się letnią rezydencją. Po śmierci ostatniego z książąt pomorskich w 1637 została wraz z synem jego spadkobierczynią.

Do swojej śmierci 7 lipca 1660 mieszkała w Słupsku. Pochowana została w kościele św. Jacka przy Zamku Książąt Pomorskich przed wielkim ołtarzem. W 1682 Ernest Bogusław ufundował dodatkowo epitafium istniejące do dziś, zaś w dwa lata później sam został zgodnie ze swoją wolą pochowany obok matki. Skarby z jej otwartego  w latach siedemdziesiątych XX w. sarkofagu znajdują się w Muzeum Pomorza Środkowego na słupskim zamku.

 

Zamek książąt pomorskich

Restauracja mieści się w budynku Zamku Książąt Pomorskich, który jest jedną z najstarszych budowli w Słupsku. Usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu słupskiego. W przeszłości był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. W okresie panowania niemieckiego w Słupsku obiekt służył m.in. jako magazyn, co przyczyniło się do jego dewastacji. Po II wojnie światowej gruntownie wyremontowano obiekt, m.in. odbudowano głowicę wieży. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Stała ekspozycja obejmuje m. in. krypty Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów, zabytki sztuki sakralnej, pochodzące z kościołów całego regionu słupskiego,

W salach wystawowych zamku można obejrzeć m.in. jedną z największych kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. W 2007 i 2008 roku zamek przeszedł gruntowną renowację. Została odnowiona elewacja i założona efektowna iluminacja bryły zamku. Zostały również zrekonstruowane ogrody zamkowe w oparciu o historyczne opisy.

W sezonie letnim muzeum organizuje na Rynku Rybackim (w sąsiedztwie zamku) Jarmark Gryfitów, do którego atrakcji należą m.in.: pokazy walk średniowiecznych, występy artystyczne, handel starociami, numizmatami, wyrobami jubilerskimi z bursztynu oraz produktami bartniczymi.

Koszyk
Scroll to Top